Мукачівська ікона Пресвятої Богородиці

16 липня свято Мукачівської ікони Пресвятої Богородиці відзначають у Мукачівській греко-католицькій єпархії.

Зараз  ікона Пресвятої Богородиці знаходиться у Мукачіваському чоловічому монастирі по вул.І.Франка.

Мукачівська Чудотворна ікона Божої Матері (сер. ХV століття; іконографічний тип Богородиця Одигітрія). Мукачівська чудотворна ікона Божої Матері знаходиться в монастирській церкві василіянської чернечої обителі в Малому Березному. Ікона написана в XV столітті у візантійському стилі. Правдоподібно, що спочатку вона знаходилася в Царгороді. Про те свідчить вказана на іконі дата “1453”. Після падіння Константинополя (1453), ікона опинилася у Ватиканських музеях, де перебувала до 1926. Розвій монастирського життя на Чернечій Горі спонукав Святішого Отця Пія XI обдарувати мукачівських василіян цією старовинною іконою Божої Матері, адже мукачівська чернеча обитель була призначена виховувати новиків для Чину. У неділю Всіх Святих – 27 червня 1926 – чудотворна ікона Пресвятої Богородиці врочисто прибула на Чернечу Гору до василіянської церкви. Чин інтронізації ікони звершив владика Петро Гевей. У своєму листі він проголосив, що віддає під опіку Пречистої Діви Марії всіх християн Срібної Землі. Цей день золотими літерами вписаний в історію мукачівської єпархії і мукачівської василіянської обителі, бо Мати Божа взяла під свій Покров увесь закарпатський край. Народ нарік цю чудотворну ікону Пресвятої Богородиці “Мукачівською Заступницею.” Сотні тисяч прочан із всього Закарпаття з вірою і надією приходили на відпуст на Чернечу Гору з поклоном до Небесної Заступниці, щоб припасти до Її стіп, одержати Її благословення, обновитися душею, знайти розраду в життєвих незгодах.
Із приходом радянської влади на Закарпаття Мукачівський василіанський монастир так, як всі інші чернечі обителі Чину був ліквідований. Монастирське майно було пограбоване і знищене.
Перед загрозою ймовірного арешту – влада поставила вимогу, щоб в ніч з 21 на 22 березня 1947 року, негайно, протягом години, покинути монастир без будь-яких культових речей – брат Юліян Мигович все-таки виніс святиню. Спочатку він заніс Її до одного села поблизу Сваляви, згодом – до Ужгорода, де передав Мукачівську чудотворну ікону родині Ляховичів. У 2000 році цю ікону передали отцям василіанам Малоберезнянського монастиря. З відновленням діяльності ЧСВВ в Україні, історичні традиції мукачівських василіян на Чернечій Горі продовжили ченці ЧСВВ, зараз вона знаходиться у Мукачіваському чоловічому монастирі по вул.І.Франка.
Залишити відгук

Відправити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *